Terleme

Terleme

Koltukaltı, el ve ayaklarda normalde daha fazla olan terleme durumuna  “hiperhidrozis” denir. Son yıllarda bu problemin çözümünde botulinum toksin  oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terleme, normal ter ve ısı kaybının olduğu durumlarda sosyal yaşamı etkileyebilmektedir.

Nasıl uygulanır?

Botulinum toksin, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye 1cm aralıklarla 15 dakikada uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde terlemenin azaldığı veya kaybolduğu görülür, tam etkisi ise 2. haftada başlar. Botulinum toksin’in etkisi genellikle 3-6 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır.

Bazı durumlarda hafif ağrı olabileceği için uygulama öncesi anestezi özelliği olan bir krem sürülerek bölge uyuşturulur. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.

Sık sorulan sorular

Stres, hipertiroidi, böbrek üstü bezi hastalıkları, menapoz, hipoglisemi, obesite, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişilerde bazen yapısal olarak da aşırı terleme görülebilir.

Terlemenin yoğun olduğu bölgelerden biri olan koltuk altına enjekte edilen Botulinum toksin, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir.

Evet, aynı şekilde avuç içi ve ayak altına Botulinum toksin uygulaması çok etkilidir.

Yaygın terlemelerde Cerrahi Tedavi ( Endoskopik Torakal Sempatektomi – ETS ) ile %95 oranında başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Genel anestezi altında, koltuk altından 1 cm’lik kesi yapılarak optik aletler ile göğüs kafesi içine girilerek, göğüs duvarı üzerinde yer alan sempatik zincirin kesilmesidir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 45-60 dakikadır (İki taraflı olarak).

Hastalar yaklaşık 3-7 gün içinde normal yaşantılarına dönmektedirler.

Liposuction ve açık cerrahi ile ter bezlerinin çıkartılmasıdır ( cerrahi eksizyon ). Bu yöntemler özellikle koltuk altı terlemelerinde tercih edilir.

Akciğeri sönmesi ( Pnömotoraks ), ameliyat yerinde ağrı, damar yaralanması, interkostal nevralji, Horner sendromu ( Bu komplikasyonların görülme oranı %1-2 arasındadır ).

Kompansatuar Hiperhidrozis(  %20-%60 hastada ameliyattan sonra hastaların sırt ve kasık bölgelerinde nedeni bilinmeyen aşırı terleme görülebilir. Hastaların %2-20’sinde sorun oluşturabilir ).