Gamze Oluşturma

Gamze Oluşturma

Vücutda 3 bölgede gamzeler bulunabilir. Birincisi her iki yanaktaki gamzeler(twinkle with dimple), ikincisi bel bölgesinde bulunan sakroiliak (Venüs gamzeleri/lower back dimples) ve çene (chin dimple) gamzeleri.

Yanak gamzeleri dinamik ve stabil olarak 2 tiptir. Statik(hareketsiz)  gamzeler, yüz mimiklerini(gülme gibi) kullanmadığında yanaklarda mevcut olan gamzelerdir. Dinamik (hareketli) olan gamzeler ise sadece yüz mimiklerini kullandığında ortaya çıkar.

Düşük bel/bikini modası ile batı ülkelerinde popülerlik kazandı. Ameliyatın avantajı ilerleyen yıllarda aynı bölgelere verilen yağ enjeksiyonu yaparak tekrar bu gamzeler düzeltilebilir.

Çenedeki gamze(chin dimple), çene ucunda normalde erkek ve kadınlarda az veya çok derin olmak üzere vardır. Bazı hastalarda bu bölgede gamzenin belirgin olmasını isteyebilirler.

Ameliyat teknikleri nelerdir?

Yanak gamzeleri ameliyatla (genelde lokal anestezi yeterli olmaktadır) oluşturulabilir. Sakroiliak (Venüs gamzeleri) gamzeleri, popo ile bel bölgesinin geçişinde orta hatta bulunan bu bölgelere liposuction yaparak oluşturulabilir.

Lokal anestezi altında kesi yapmadan yalnızca suturlarla(dikiş) gamze oluşturulur.

Ameliyat sonrası öneriler

Şişlik,morluk ve ağrı hemen hiç olmaz. Hasta aynı gün evine gidebilir ve ertesi gün işine başlayabilir.