Fue Tekniği

Fue Tekniği

Saç dökülmesi kadın ya da erkek herkesin yaşadığı bir sorundur bu nedenle de tıp dünyası saç dökülmesine karşı her gün yeni bir yöntem geliştirmektedir. Saç ekimi yaygın olarak erkekler tarafında yapılıyor olmakla birlikte son yıllarda kadınlar da saç dökülmesi  şikayeti ile saç ekimi yaptırıyor. Önemli bir sağlık sorunu olmayan herkes saç ektirebilir. Muayene sırasında, dökülme tipiniz, saç analiziniz ve verici bölge analiziniz doktorunuz tarafından yapılacak ve uygun olup olmadığınıza karar verilecektir.

Saç ekimi konusunda en yoğun talep erkeklerden geliyor. Zamansız dökülen saçlar erkeklerin en büyük estetik kaygılarından biri.

Saç ekiminde en konforlu yöntem olarak Fue tekniği uygulanır. Saç kökleri lokal anestezi altında toplanıp saçın doğal çıkış yönüne uygun ve estetik açıdan en doğal görüntüyü oluşturmak için tek tek ekilir. Saç kökleri, “verici alan” olarak isimlendirilen saçın arka kısmından 0,7-1 mm’lik mikro motor uçları yardımıyla tek tek alınır ve saçın seyrek olduğu bölgeye dikilir. Bu aşama yaklaşık 3 saat, operasyonun tamamı 6-9 saat arası sürer. Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme süresine ihtiyacınız olacağından, eğer çalışıyorsanız 7-10 günlük bir izin almanız gerekecektir.

Sık sorulan sorular

Fue tekniğiyle yapılacak saç ekiminin ilk aşaması operasyona hazırlık kısmıdır. Yaklaşık bir saat süren bu hazırlıkta, hastaların fotoğrafları çekilir, saç ekimi yapılacak bölge belirlenir ve tüm saçlar 1 mm’den kısa olacak şekilde traş edilir. Son olarak saç köklerinin alınacağı “verici alan” lokal anestezi kullanılarak uyuşturulur. Operasyonun ikinci aşamasında saç kökleri “verici alan” olarak belirlenen bölgeden alınmaya başlar. Bu işlem yaklaşık olarak 3 saat sürer ve lokal anestezi ile yapılır. Alınan saç kökleri +4 – +10 C ısıda ve özel bir solüsyon içinde bekletilir. Operasyonun bir sonraki aşamasında saç köklerinin yerleştirilmesi için kanalların açılma işlemi yapılır. Bunun için saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur, saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine bağlı olarak, özel kanal açıcılar kullanılır. Operasyonun son aşamasında açılmış olan kanalların içine saç kökleri yerleştirilir. Bu aşama yaklaşık 3 saat, operasyonun tamamı 6-9 saat arası sürer.

Fue saç ekimi operasyonu bittikten sonra, saç köklerinin alındığı alan bir bandajla kapatılır. Bu bandaj 1-2 gün içinde çıkarılmaktadır. Hastaya, enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve yaşayabileceği hafif ağrılar için ağrı kesici verilir.

Ekilen saç kökleri yaklaşık bir hafta içinde sağlam bir hale gelir. Hasta bu süre içinde dikkatli bir şekilde kafasını yıkayarak operasyon alanındaki kabuklanmaları temizler. Yeni ekilen saç kökleri 2-3 hafta uzadıktan sonra, uzama durur ve saçlar dökülür. Bunun nedeni saçların kırılmasıdır ve saç kökleri yerinde durmaktadır. Bir haftanın ardından saçlar yeniden uzamaya başlar ön bölgedeki saçlar 6-8 ay içinde tepe bölgesindeki saçlar ise 8-12 ay içinde uzayarak son halini alır.

Fue saç ekimi tekniğiyle yapılan operasyonda saç köklerinin alındığı bölgede 1 mm’den daha küçük saçsız alanlar ya da izler meydana gelebilir. Bu alanın etrafındaki saçlar uzadığı zaman bu izleri gizler. Fue tekniği bu nedenle izsiz bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme süresine ihtiyacınız olacağından, eğer çalışıyorsanız 7-10 günlük bir izin almanız gerekecektir. Operasyon öncesinde, aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar, depresyon ilaçları, ağrı kesiciler, E ve B vitamin ilaçları ve multivitaminler içilmemelidir. Alkol kullanımı da 7 gün önce kesilmelidir.

Fue saç ekimi sonrasında, saç ekimi yapılmış olan bölgenin, 7-10 gün boyunca iyi korunması gerekir. Operasyon sonunda konulacak bandaj 1. ya da 2. günde çıkartılacaktır. Saçların her gün yıkanması gerekmektedir. Saç yıkamanın nasıl yapılacağı size doktorunuz tarafından anlatılacaktır. 7. günle birlikte kabuklanmalar dökülmeye başlayacaktır. Saç ekimi sonrasında 2 hafta boyunca havuz, deniz, solaryum gibi etkinliklerden uzak durmanız operasyondan iyi sonuçlar almanız adına önemlidir.

Önemli bir sağlık sorunu olmayan her birey saç ektirebilir. Muayene sırasında, dökülme tipiniz, saç analiziniz ve verici bölge analiziniz doktorunuz tarafından yapılacak ve uygun olup olmadığınıza karar verilecektir.