Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Gözler, insanın her türlü duygusunu dışa vuran aynı zamanda da dış dünyada olup bitenleri beyine aktaran önemli bir organdır.  Göz kapakları da,  görme organı olan gözlerimizi koruyan müthiş br kalkan görevini görmektedir. Ancak, yaşın ilerlemesine bağlı olarak her iki göz kapağı ve etraf dokularda çeşitli değişiklikler olur;

-Kaşların düşmesi,

-Üst göz kapağı derisinin gevşeyip, gözün üzerine doğru kayması,

-Gözlerin kenarındaki ciltte kırışıklık oluşması ( kazayağı denilen durum )

-Alt göz kapağında gevşeklik ve buna bağlı sarkma ve ciltte kırışıklık oluşması,

-Göz altı yağ torbalarının oluşumu veya artışı,

-Alt göz kapağının yanak ile sınırında çöküklük oluşması.

Bu değişiklikler, insanın bakışlarını etkileyerek, onu yorgun, üzgün ve olduğundan daha yaşlı gösterir. Kişinin genetik yapısına bağlı olmakla birlikte, bu değişiklikler ortalama 30’lu yaşlarda başlamaktadır.

Estetik göz kapağı ameliyatı, bu sorunların birkaçının veya hepsinin giderilmesi amacıyla yapılır. Her iki göz kapağı için yapılan işlemler birbirinden farklıdır. Üst göz kapağından cilt ve kas fazlası çıkarılırken, alt kapak için ise fıtıklaşmış göz içi yağ torbaları eski yerlerine alınarak üzerini örten dokular sağlamlaştırılır ve alt göz kapağı kasları ve cildi sıkılaştırılır.

Ameliyat teknikleri nelerdir?

Göz kapakları üstte kaşlar, altta ise elmacık kemiği üzerindeki yağ yastığı ile sıkı ilişki içinde olduğundan ameliyat sırasında bu yapılardaki anatomik bozuklukların da giderilmesi gerekir. Son yıllarda, alın gerilmesi veya kaşların kaldırılması üst göz kapağı estetiğinin bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca elmacık kemiği yağ yastığının yukarıya asılarak tespit edilmesi, alt göz kapağı ile yanak arasında oluşan boşluğu doldurarak daha genç bir yüz görünümü sağlayacaktır.
Ameliyat sedasyon / lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1-1,5 saat sürer. Ek işlemler yapılırsa, buna bağlı olarak ameliyat süresi uzayabilir. Üst göz kapağı için kesi yeri, göz kapağı katlantısı, alt göz kapağı için ise kirpiklerin hemen altıdır. Her iki kesi izinin de rengi solduktan sonra görülmesi hemen hemen imkânsızdır.

Ameliyat sonrası öneriler

Ameliyat sonrası göz kapaklarında hafif bir şişme ve nadiren morarmalar olur. Bu durum dikişlerin alındığı 4. güne kadar hızla düzelir. İlk birkaç gün, birkaç yastıkla yatmak ve yüze soğuk uygulamak şişliklerin azaltılmasında etkilidir. Ağrı çok nadiren olmakla beraber sıradan ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilir. Ameliyattan bir hafta sonra hasta sosyal ortamına ve işine rahatlıkla dönebilmektedir.