Genital Beyazlatma

Genital Beyazlatma

Genital bölgenin rengi zamanla kalıtsal genlerin, hormonal değişimlerin, doğum sonrası yaşlanmanın, bakteriyel enfeksiyonların ya da sıkı giyilen iç çamaşırların etkisiyle koyulaşabilir. Bu durum da birçok kadını psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Vajinal bölgede devam eden koyu renk, epidermisin altındaki melanin yoğunluğundan kaynaklanmaktadır.

Vajina beyazlatma ameliyatı genellikle lazer tekniği ile yapılan bir operasyondur. Lazer ile vajina beyazlatma tekniği kısa sürede kalıcı sonuçlar sunduğu için pek çok insan tarafından tercih edilmektedir.

Nasıl uygulanır?

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemi non-invazif ve ağrısız bir işlem olduğu için genel anestezi olmadan gerçekleştirilir ve bu nedenle hastaneye yatmayı gerektirmez.

İlk olarak  tedavi edilecek alana anestezik içerikli bir krem sürülür veya lokal anestezi uygulanır. Daha sonra sorunlu bölgedeki cildi depigmente etmek için lazer uygulama yapılır. Uygulama cilde zarar vermez, vajinal bölgeye herhangi bir yan etkisi olmaz.

Uygulama sonrası öneriler

Tedaviden sonra, bölgede bir miktar yanma duyulabilir ancak birkaç saat sonra azalacaktır. Cinsel ilişkiye 1 hafta sonra girilmesi tavsiye edilir. Uygulamadan sonra hasta her zamanki normal yaşam rutinine dönebilir. Doktorunuz tarafından verilen tüm prosedürlere uymanız önemlidir. Tedaviden sonra hemen işinize veya günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. İyileşme 1 hafta sürebilir ancak kesin sonuç 6 hafta zaman alabilir.

Sık sorulan sorular

Hayır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu (nüfuzu) birkaç milimetredir. Derine inmez. Bu uygulamanın adet düzenine, yumurtalıklar veya rahme kesinlikle zararı yoktur. Cinsel hazzı da etkilemez.

İşlem yapıldıktan sonra etkinliğin başlaması 1 ay kadar sonra olmaktadır.

Hayır. İşlem öncesi genital alana uygulanan anestezik kremler sayesinde işlem sırasında hissedilen ağrı yok denecek kadar azdır. Ancak ağrıya çok fazla duyarlı olan kişilerde, işlem sırasında sedasyon anestezisi (hafif uyku verici anestezi) ile rahatlatma da sağlanabilir.

Lazerle genital renk açma işlemlerinin her hangi bir risk yoktur.

Genital alanda renk koyulaşma sorunu yaşayan, 18 yaşından büyük ve hamile olmayan herkese uygulanabilir.

İşlem sonrası aşırı duyarlılık veya su toplanması gibi sorunlar yoksa, birkaç gün sonra ilişki gerçekleşebilir.

Genelde tek bir uygulama yeterlidir. Kişinin cilt yapısı ve koyulaşmasına da bağlı olarak bazı durumlarda birden çok uygulama da gerekebilir.