Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği; gerek estetik gerekse sağlık problemleri sebebiyle ülkemizde en çok tercih edilen operasyonlardan biridir.  Burnunun görünümünden memnun olmayan veya kaza, darbe, yaralanma sonucu oluşan burun eğrilikleri, kırıklar, çatlaklar ve şekil bozukluklarının düzeltilmesini isteyen kişilere uygulanabilir.

Burun ameliyatına karar verdikten yapmanız gereken ilk adım, Medikal Direktörünüze danışmak olsun.  Medikal Direktörünüz  başından sonuna tüm süreçte sizin yanınızda olacak kişidir. Yüz tipiniz, kilonuz, yüz hatlarınız, göz ve çene mesafeniz nasıl bir burun yapısının daha uygun olacağı konusu önemlidir. Burun estetiğinde yüzünüze en ideal ve en doğal görüntülü burnu oluşturmak için 3D teknolojisi ile tamamen bilgisayar ortamında hazırlanan yeni görüntünüzü ameliyattan önce görüp karar veriyoruz.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntemle yapılır. Açık ameliyat tekniği cerrahın uygulamayı görerek yapmasına imkân tanıdığı için burnun orta kıkırdağına müdahale edilmesini kolaylaştırır. Bu nedenle daha fazla tercih edilmektedir. Seçilen teknik ne olursa olsun, burun estetiği ameliyatında sadece ameliyat öncesinde muayenede kararlaştırılan değişiklikler yapılır.  Burun estetiği ameliyatları genelde 1-2 saat sürmektedir.

Uygulama sonrası öneriler

Burun estetiği ameliyatının sonrası neredeyse ameliyat aşaması kadar önemlidir. Bu nedenle hastanın ilk önceliği sabırlı olmak ve burun iyileşene kadar burun bölgesini dikkatle korumak olmalıdır. Burun pansumanı düzenli olarak yaptırılmalı, ağrı kesici, iltihap, ödem önleyici, nefes açıcı gibi ilaçlar doktor tarafından verildiği biçimde ve aksatılmadan kullanılmalı, bir süre spor yapılmamalı. Yüz üstü yatılmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında hastalar, genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlarla giderilebilecek hafif ağrılar olabilir. Göz çevresinde ise çok belirgin ödem ve morluk olması beklenmez. Burun alçısı ortalama bir hafta içinde doktor tarafından çıkartılır. İşlemden 7 gün sonra tüm seyahat araçlarını güvenle  kullanabilir, normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Özellikle FDA onaylı 3D sistemi ile burun şekli %100 olarak milimetrik hesaplanabilmektedir. Böylece hasta ameliyat sonrası dönemdeki burun şeklinin nasıl olacağını görebilmektedir.

Eğer estetik amaçlı burun ameliyatı yapılacaksa 16 yaşından itibaren yapılabilir. Ancak temel şikayet burundan nefes almakta güçlük ve ciddi burun eğriliği varsa, 12 yaşından sonra bile bu ameliyatlar yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi almasına bir engel olmayan, sağlık durumunda bir değişim, olumsuzluk yaşamayan herkese yapılabilir. Hastanın ameliyat için kesin olarak uygun olduğu muayene sırasında tespit edilir.

Genelde açık estetik burun ameliyatı 1,5-3 saat arasında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında eğer gerekli görülürse burun içi tampon ve burun alçısı yapılmaktadır. Hastaların bazılarında gözaltı şişlik ve morluk olabilmektedir. Bunu en aza indirmek için buz uygulaması en az 24 saat yapılmalıdır.

Lokal anestezi ( sedasyon desteğiyle uyku hali oluşturarak) veya genel anestezi altında hastane şartlarında yapılabilmektedir. Ancak hasta, ameliyat konfor ve güvenliği açısından Plastik Cerrahlar genelde genel anestezi altında ameliyat yapmaktadırlar. Ameliyat sonrasında, buz tatbiki yapmak şartı ile aynı gece, hasta evine gitmekte serbesttir.

Hafif bir basınç hissi, burunda nefes almada zorluk, burun akıntısı ve hafif alerjik durumların( hapşırma, kaşıntı )olması normalde olabilecek şikayetlerdir. İlk saatlerde hissedilen ağrı hissi ağrı kesicilerle tamamen yok edilebilmektedir. Burundan 1-3 gün kadar devam eden hafif sızıntı şeklinde kanama konka veya burun kemiğine müdahale nedeniyle oluşabilir. Takip eden günlerde bu şikayetlerde geçecektir.
Enfeksiyon çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü yüz bölgesi çok iyi kanlanan bir bölgedir.
Ameliyat sonrası gün efor sarf etmemek şartıyla evde basit işler yapılabilmektedir. Eğer burun bandı ve alçısı yapılmamışsa bunları ıslatmamak kaydıyla banyo yapılabilir. Yoğun spor, sauna, hamam gibi aşırı sıcaktan en az 3 hafta kaçınmak gerekir.
Ameliyattan 6-7 gün sonra burun alçısını alıp,  bir hafta süreyle kalacak yumuşak bantlar uygulanabilmektedir.
Eğer silikon tampon uygulaması yapılmışsa alçı ile aynı gün alınabilir.

Ameliyat sonrası dönemde şişlikler her hafta aşama aşama geçmeye başlar. Özellikle 1.-3.-6 aylarda belirgin olarak azalacak olup 1.yılda normale dönebilecektir.