Vulva Estetiği (Labioplasti)

Vulva Estetiği (Labioplasti)

Labioplasti ya da labia küçültme operasyonları kadın dış genital bölgesinde büyük ve küçük dudaklar olarak adlandırılan kısmın küçültülmesi ve yeniden şekillendirilmesi işlemlerine verilen isimdir.

Genel olarak dış görünümün güzelleştirilmesi yani estetik amaçlarla yapılır. Bununla birlikte büyümüş olan labialar zaman zaman rahatsızlığa neden olabileceğinden küçültme ameliyatları fonksiyonel nedenler ile de yapılmaktadır.

Nasıl uygulanır?

İç dudaklar, büyük dudaklar arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır,önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. İç dudaklar, bazen yapısal olarak normalden uzun ve asimetrik olabilirler.

Estetik açıdan kötü gözüktüğü gibi cinsel ilişkide de sorunlara sebep olabilir. İç dudakların düzeltilmesi operasyonuna labioplasti (iç dudak düzeltme ameliyatı) denilmektedir. Labioplasti operasyonu doğum yapmamış kişilere hatta bakirelere de yapılabilir. Kızlık zarı açısından hiçbir problem yaratmayacaktır.

Uygulama sonrası öneriler

Ameliyat sonrası çok erken dönemde bir miktar ağrı olması kaçınılmazdır. Ancak bu ağrı ağızdan alınacak ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilebilecek düzeydedir.

İşlem sonrasında hafif kanamalar olabileceğinden birkaç gün süreyle üzerine antibiyotikli krem sürülmüş pet kullanılması yerinde olacaktır. Bu pet olası hafif kanamayı emerek ortamın temiz kalmasını sağlar.

Ameliyattan sonra hemen tuvalete gidilebilir. Çoğu zaman idrar yaparken herhangi bir yanma yada rahatsızlık hissi olmaz. Bölgenin normal su ile nazikçe yıkanması ve tuvalet kağıdı ile sürtülmeden kurulanması yeterlidir.

En az 10 gün süre ile vajinal tampon kullanılmamalı havuza ve denize girilmemelidir.

Sık sorulan sorular

Hormonal dengenin bozulması, en önemli nedenlerden bir tanesidir. Sık gebelik yaşayan kadınlarda bu sorun çok daha fazla gözleniyor. Bununla birlikte bilinen en büyük nedenlerden bir tanesi de cinsel ilişkinin çok sık yaşanmasıdır. Sarkmalar öncelikli olarak asimetrik bozukluğu beraberinde getiriyor ve ilerleyen süreçte his kaybına da neden olabiliyor. Birçok kadın, cinsel ilişkiden daha az zevk aldığı için doktorların kapısını çalıyor. İç ve dış dudak ameliyatı ile birlikte bu sorunlar kısa sürede ortadan kaldırılıyor.

Ameliyatsız bir yöntem söz konusu değildir. Ayrıca başvurulan diğer yöntemler kalıcı bir sonuç vermez.

Her ameliyat gibi iç ve dış dudak ameliyatının da birtakım riskleri vardır. Doktor uyarıları göz önünde bulundurulduğu takdirde bu risklerden uzak kalmak mümkündür.

İç ve dış dudak ameliyatı sonrası cinsel ilişki için kendinize ve bedenlerinize en az 1 ay dinlenme süresi ayırmanız gerekir. Ani hareketler ve bunun yanı sıra sert hareketler, şiddeti ağrılara neden olabilir ve kanama riski oluşturabilir.