Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dolgun ve diri dudaklar her zaman çekiciliğin simgesi olmuştur. Bazen dudak yapısından dolayı dudaklar daha ince ve belirsiz bir görünüme sahip olabilir ya da yaşımızın ilerlemesiyle dudaklar diriliğini ve dolgunluğunu kaybeder. Bunun yanında dudakta normalden fazla kalınlık olması durumunda da inceltme ya da küçültme şeklinde dudak estetiği uygulanabilir. Dudak estetiğinde amaç dudakların doğallığını koruyarak  ve daha belirgin hale getirilmesidir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak estetiği lokal anetezi uygulanarak yapılır ve dolgu maddeleriyle yapılana göre daha kalıcıdır.

Uygulanan ameliyat yöntemleri nelerdir?

Dudak estetiği ameliyatı iki yöntemle yapılır. Birincisi Permalip uygulama. Bu madde silikon elastomerden üretilmekte olup yırtılma, kopma ve hacim kaybetme riski yoktur. Kalıcı olması ve lokal anestezi ile yapılabilmesi ise ekstra avantajıdır.

İkinci yöntem ise yağ enjeksiyonudur. Dolgun ve doğal dudaklar için kişinin kendi yağ dokusundan transfer olduğundan en ideal yöntemdir. Ancak transfer edilen yağların erime riski ve bu nedenle 3-6 ay arayla 2-4 defa uygulamanın tekrar edilebilme olasılığı vardır.

Uygulama sonrası öneriler

Vücudumuzda kan dolaşımının en fazla olduğu noktalardan biri  dudaklarımızdır. Bu sebeple operasyon sonunda morarma ve şişme durumları görülebilir. Bu morarma ve şişmeler bir hafta içinde yok olacaktır.

Sık sorulan sorular

Dudak estetiği operasyonları cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler kullanılarak yapılabilir. Hangi yöntemin seçileceği kişinin dudaklarının durumu ve estetik tercihlerle belirlenir. Cerrahi olmayan yöntemler en sık uygulanan yöntemlerdir ve dolgu maddeleri kullanılarak yapılırlar. Dolgu maddesi olarak genellikle hyalüronik asit ya da kişinin kendi yağ dokusu kullanılır. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma işleminde ise vücudun bir bölgesinden alınan doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak estetiği lokal anetezi uygulanarak yapılır ve dolgu maddeleriyle yapılana göre daha kalıcıdır.

Cerrahi operasyonlarda genelde lokal anestezi uygulanır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda ise anestezi kullanılmayabilir.

Dudaklarımız vücudumuzda kan dolaşımının fazla olduğu noktalardan biridir. Bu sebeple operasyon sonunda morarma ve şişme durumları görülebilir. Bu morarma ve şişmeler 7-10 günlük bir süre içinde yok olacaktır.

Dudak estetiği her zaman dudakları kalınlaştırmak için yapılmaz. Kimi durumlarda aşırı kalın olan dudakların küçültülmesi amacıyla inceltme operasyonu da yapılabilir. Dudak inceltme operasyonunda, kalın olan dudağın mukozasından yağ dokularıyla birlikte elips şeklindeki bir parça çıkarılır ve dikiş izlerinin görünmeyeceği bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır.