Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme (Askılama)

Memeler, zaman içinde, doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da kalıtsal nedenlerle şeklini kaybedebilir ya da sarkabilir. Bu durum birçok kadın için pek de hoş karşılanmıyor. Meme cildinde elastikliğinin kaybı sonucu meme dokusunun göğüs duvarı üzerinden daha aşağılara sarkması(pitoz) ve memenin hacimce küçülmesi meme dikleştirme ameliyatı için en geçerli gerekçeler oluşturuyor.

Ameliyat teknikleri nelerdir?

Çok hafif dereceli meme sarkıklığında yalnızca meme protezi yapılarak sorun çözülebilir. Daha ileri meme sarkmaları derecelerinde bir çok teknik kullanılabilir. Ameliyat öncesi değerlendirmede hastanın meme dokusundaki ve meme başındaki değişiklikler değerlendirilir, ölçümler yapılır ve ameliyat sonrası planlanan görünüm hasta ile tartışılır. Daha önceden gebelik / süt verme döneminde ve kilo alma hikâyesi varsa bu dönemde memelerde oluşan değişiklikler, memelerde herhangi bir hastalık veya kitle olup olmadığı, biyopsi yapıldı ise sonuçları, ailede meme kanseri olup olmadığı gibi konular sorgulanır.

Ameliyat sonrası öneriler

Meme dikleştirme ameliyatı 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı oluşması beklenmez. Oluşacak şişlikler 1 haftadan sonra hafiflemeye başlar. Meme dikleştirme ameliyatlarında estetik dikiş uygulaması yapıldığından dikiş almaya gerek yoktur. Dikişler 10-12 gün içinde iyileşir. Ameliyat ertesinde memeler beklendiğinden daha dik ve yukarda dursalar da meme kıvrımı 1 ay sonra doğal halini alır. Hastalar 3-4 gün içerisinde işlerine/sosyal yaşamlarına dönebilir, 1 ay içinde ise spor yapmaya başlayabilirler.

Sık sorulan sorular

Meme dokusundaki sarkmalar, yaş, kilo alıp verme gibi nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatında uygulanan farklı teknikler vardır. Ameliyatın hangi teknikle yapılacağına doktor muayenesi sonrasında karar verilir. Aktif bir rahatsızlığı olmayan, emzirme döneminin ardından en az 6 ay sürenin geçmiş olduğu tüm kadınlarda meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Kişiler meme dikleştirme operasyonu sonrasında daha diri ve dik bir meme görünümüne kavuşurlar.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde doktorunuz, sizi bir sağlık kontrolünden geçirecektir. Ameliyat öncesinde sigara içmeyi kesmeniz, kanı sulandıran aspirin gibi ilaçları almayı bırakmanız isteyecektir. Ayrıca operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeniz gerektiği size bildirilecektir.

Meme dikleştirme operasyonu protez kullanılarak veya kullanmadan yapılır. Protez kullanılmadan yapılan operasyonlar yaklaşık 2 saat sürer. Protez kullanılan vakalarda bu sure yaklaşık bir saat kadar daha uzundur.

Meme dikleştirme ameliyatları farklı teknikleri içerse de, en sık kullanılanları, sarkıklığın derecesi ile belirlenmek üzere ciltten fazla olan bölgenin çıkarılması, meme dokusunun ve meme başının daha yukarı bir noktaya taşınarak desteklenmesi şaklındadır. Ciltte yapılacak kasının yeri en hafif vakalarda meme başı bölgesinin (areolanın) etrafında başlamak üzere sarkıklığın derecesi ile artacak sakilde meme altı çizgisine giden dikey bir kesi ve daha ciddi vakalarda da bu bölgeden her iki yana uzayan anahtar deliği seklinde olabilir. Aynı kesi bölgeleri gerekli vakalarda protez yerleşimi için de kullanılır.
Protez kullanılmayan vakalarda ameliyat sonrası çok daha rahattır. Ameliyat sonrası ağrılı dönem, ameliyat olunan günle sınırlıdır. Ertesi günden başlayarak ağrı ve hassasiyet hızla geriler ve 2-3 gün sonra hasta yeni sutyenini kullanabilir ve duş almaya başlayabilir. Protez kullanılan vakalarda ameliyat sonrası donem yaklaşık protez vakaları gibidir. Kas altına protezin yerleştirildiği vakalarda ameliyat sonrası 4-6 gün kaslardaki gerginliğe bağlı olarak kol hareketleri ile artan ağrılar oluşabilir.

Belirtilmesi gereken diğer bir konu da, özellikle açık renk ve ince tenli hastaların cilt yapısı nedeniyle kalın ve koyu renk ciltli hastalara kıyasla meme sarkmasına daha yatkın olmalarıdır. Uzun dönemdeki değerlendirmelerde bu grup hastaların ameliyatta sağlanan desteği daha erken kaybettikleri görülmüştür. Bu durum özellikle bu grup hastalarda böyle bir ameliyattan sonra dahi uzun vadede destekleyici sutyen kullanmalarını gerekli hale getirmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı bir anlamda vücudun geri kalan kısımlarından daha hızlı yaşlanan, deforme olan bir bölgenin daha genç bir görümüme kavuşturulmasıdır. Hiçbir estetik operasyon yaşlanmayı durduramaz. Ameliyatla sağlanan etkinin sürdürülmesi kısmen genetik kısmen de dış faktörlerle ilişkilidir. Bu anlamda zayıf deri – deri altı destek dokusu olan hastaların ameliyat sonrası uzun dönemde destekleyici sutyen giyinmeleri özellikle vurgulanmalıdır.

İdeal memenin tanımı toplumlar ve kültürler arasında değişkenlik gösterir. Cerrah tarafından normal veya ortalama meme olarak görülebilen bir yapı hasta tarafından normal görülmeyebilir. Estetik olarak güzel bir memenin bazı kriterleri vardır. En önemli özellikler; gövdedeki duruş pozisyonu, konturu(sınırları), büyüklüğü, iki meme arasındaki simetri ve meme ucunun meme altı kıvrıma oranı gibi özelliklerdir. Bunların dışında yumuşaklık kıvamı, sınırlı hareketliliği, cilt esnekliği ve duysal hissi de önemli kriterler arasındadır.

Meme dikleştirme ameliyatı 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı oluşması beklenmez. Oluşacak şişlikler 1 haftadan sonra hafiflemeye başlar. Meme dikleştirme ameliyatlarında estetik dikiş uygulaması yapıldığından dikiş almaya gerek yoktur. Dikişler 10-12 gün içinde iyileşir. Ameliyat ertesinde memeler beklendiğinden daha dik ve yukarda dursalar da meme kıvrımı 1 ay sonra doğal halini alır. Hastalar 3-4 gün içerisinde işlerine/sosyal yaşamlarına dönebilir, 1 ay içinde ise spor yapmaya başlayabilirler.

Meme dikleştirme kalıcı ve başarılı sonuçlar veren bir ameliyattır. Kişilerin görüntülerini ve sosyal problemlerini düzeltmelerine yardım eder. İyileşme süreci tamamlandıktan sonraki görüntü kalıcı olsa da hamilelik, kilo değişiklikleri, emzirme gibi sebepler yeni sarkmalara neden olabilir.