Popo Estetiği

Popo Estetiği

İnce bir bel ve onu tamamlayan estetik bir popo. Bütün kadınların hayalidir. Ancak Kalça-popo bölgesi yaşlanmayla birlikte elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybederek basık ve sarkık hale gelir. Ayrıca aşırı kilo alıp verme sonucunda bu tablo oluşabilir.

Popo estetiğinde kişinin sorununa bağlı olarak popo bölgesinin bel ve bacaklarla uyumlu hale getirilmesi amaçlanır. Dişilik ve estetik bir arada bütünlenir. Son yıllarda brezilya tarzı(Brazil butt) diye ifade edilen yüksek, çıkık, yuvarlak sınırları olan, selülitsiz popo görünümü isteyen kadınlar nedeniyle bu ameliyatlarda ciddi bir artış var.

Egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme eğer kişilerin kalça yapısı güzel ise estetik görünümün ortaya çıkarılmasında ve korunmasında yeterli olacaktır. Ancak kalça yapısı kalıtsal olarak istenmeyen bir şekildeyse popo kaldırma estetiği ile etkili bir sonuç elde edilebilir. Popo kaldırma estetiği farklı yöntemlerle yapılmaktadır.

Ameliyat teknikleri nelerdir?

Kalça şeklinin daha yüksek ve biçimli olması amaçlandığında en sık kullanılan yöntemlerden biri silikon protez ile dikleştirme yöntemidir. Bu yöntemde her iki popo kavisinin ortasındaki görünmeyen alana 5 cm’lik bir kesi açılır ve silikon protezler yerleştirilir. Silikon protez yöntemi kimi durumlarda ise liposuction yöntemi ile birlikte uygulanır. Popo sarkmasının fazla olduğu durumlarda ise popo dikleştirme ve popo germe ameliyatları kombine olarak hayata geçirilir. Bu tip operasyonlarda, popo kavisinin üzerinden açılan kesi ile fazla deri alınır ve hedeflenen dikleştirme yapılır. Bunların yanı sıra,  yağ enjeksiyonu ve/veya yenilenmiş hücre ile zenginleştirilen yağ veya dolgu enjeksiyonu ile popo estetik hale getirilir. Bu operasyonlarda ameliyat izi bikini bölgesinin içinde kalacak şekildedir. Popo estetiğinde, dikişlerle popo askılama ev klasik kalça germe yöntemi de uygulanır.

Popo kaldırma estetiği işlemi, oturma bölgesine yapılmaz bu nedenle hastaların oturmasında bir sakınca olmaz. Hastalar yalnızca ameliyat sonrasındaki birkaç gün zorluk çekerler.

Ameliyat sonrası öneriler

Popo kaldırma estetiği sonrasında hastalar genellikle 1 gece hastanede yattıktan sonra taburcu edilirler. Hasta ameliyatın ardından birkaç gün hareket etmekte zorluk çekebilir ve ağrıları olabilir. Ağrılar doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle giderilir. Hastalar ameliyatın ardından 3. günden itibaren banyo yapmaya başlayabilir. 5. gün işlerine dönebilir, 2. haftanın sonunda spor yapmaya başlayabilirler. Oluşacak ödem ve morluklar ise yavaş yavaş azalarak 4. hafta sonrasında yok olur. Ameliyattan estetik olarak en iyi sonucu almak ve şişlik, ödem oluşumunu azaltmak için, banyo dışında, 3-4 hafta süreyle korseyi kullanmaları önemlidir.

Sık sorulan sorular

Kalçada da, yüzde ve göğüste olduğu gibi zaman içinde doku kaybı oluşur ve sarkma olur. Bu tarz vakalarda 2 grup hasta vardır: Birinci grupta yeterli doku olmasına rağmen popo aşağı inmiştir. İkincide ise doku yetersizliği vardır. Kalça büyütme için günümüzde kullanılan pek çok farklı yöntem bulunur.

Uygulanacak işleme göre süre değişkenlik gösterse de ameliyattan en geç 1 hafta sonra kişi günlük hayata rahatlıkla geri döner.

Eğer implant ile popo estetiği gerçekleştirilirse kalça arasında insizyonun yapıldığı yerde 3-4 cm uzunluğunda bir kesi izi olur. Diğer yöntemler ile gerçekleştirilen popo estetiği işlemlerde enjeksiyon yöntemi kullanıldığı için herhangi bir iz kalmaz.

Popo estetiği özellikle düz, sarkmış, asimetrik, vücut oranına göre küçük ya da kilo verme sonucunda doğal şeklini kaybetmiş popoya sahip kişiler için uygundur. Popo estetiği için hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiğine doktor muayenesi sonucunda karar verilir.