Karın Germe

Karın Germe (Abdominoplasti)

İlerleyen yaş, hamilelik ve kilo alıp-verme gibi nedenlerle karın ön duvarındaki kasları gevşer, karın cildinde sarkma ve çatlaklar oluşur. Ayıca göbek altı ve bel bölgesinde yağlanmalar oluşarak bel kıvrımı ve karnın doğal yapısı bozulur. En kalıcı ve kesin çözüm karın germe ameliyatıdır. Oluşan bu sorunları çözerek genç bir görünüm kazandırmak amacıyla karın germe ameliyatı yapılır. Tam karın germe ve mini karın germe olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

Karın cilt ve ciltaltı doku fazlalığının  göbek deliğinin alt kısmında fazla olduğu hastalara Mini karın germe  (miniabdominoplasti) uygulanır. Bu durumda göbek deliği etrafından kesi yapılmamış olur. Ayrıca karnın alt kısmından yapılan parelel kesi daha kısa olur. Tam Karın Germe ise, karın cilt fazlalığı ve karın ön duvarı gevşekliği hem göbek altında hem de göbek üstünde olan hastalara uygulanır.  Bu grup hastaların büyük bir kısmına klasik karın germe ameliyatından önce bel ve karın bölgesine liposuction yapılır. Böylece ameliyat ile karın ve bel bölgesi daha kolay şekillendirilerek bel kıvrımı daha belirgin hale getirilmiş olur.

Ameliyat teknikleri nelerdir?

Ameliyat genel anestezi altında, yaklaşık 2-4 saat süren bir işlemdir. Hastaların ameliyattan sonra genelde 1 gün(nadiren 2 veya 3 gün) hastanede kalmaları yeterli olmaktadır. Karın derisi altına biriken sıvıları toplamak amacıyla dren konulur ve bu dren 1-7 gün sonra çıkartılır.

Ameliyat sonrası öneriler

Ameliyattan sonra 1-2 hafta hafifçe öne eğilerek yürümeleri karında hissedilen gerginliği azaltarak yara iyileşme sürecine de faydası olacaktır. Hastaların ameliyat sonrası yaklaşık 4-6 hafta süre ile karın korsesi kullanmaları önemlidir.
Tüm ameliyatlar  gibi abdominoplasti sonrasında da, ameliyat bölgesinde şişlik(ödem), hissizlik ve morarma oluşabilir. Morluklar 7-10 günde tamamen geçerken, derideki hissizliğin geçmesi birkaç ay sürer.  Şişliklerin kaybolup, hatların tamamen ortaya çıkması 1-3 ay kadar zaman almaktadır. Ameliyattan 4 saat sonra hasta hafif yiyecekler yedikten sonra hemşire refakatinde odada yorulmayacak şekilde yürümesine izin verilir. 7-10 gün sonra ise hastaların çoğu rahatlıkla işine gidebilecek duruma gelir.

Spor, ameliyattan en az 1-2 ay sonra yapılmaya başlanmalıdır.

Sık sorulan sorular

Sigara kullanılıyorsa ameliyattan en az 3-4 hafta önce ve  sonra bırakmalıdır.

Şeker (Diabet), hipertansiyon, astım,immün yetmezlik,yara iyileşme sorunu olanlar, malnütrisyon,pulmoner ve derin ven trombozu,anemi,bazı ilaçlar(antikoagülanlar) ve diğer kronik hastalıkları olan hastaların ameliyat öncesi günlerde doktoruna bilgi vermesi çok önemlidir.

Ameliyat genel anestezi altında, yaklaşık 2-4 saat süren bir işlemdir.

Hastaların ameliyattan sonra genelde 1 gün(nadiren 2 veya 3 gün) hastanede kalmaları yeterli olmaktadır. Karın derisi altına biriken sıvıları toplamak amacıyla dren konulur ve bu dren 1-7 gün sonra çıkartılır.

Karın kasları sıkılaştırıldığı için ameliyat sonrası dönemde ağrı ve basınç hissedebilirler. Hastanede kalma süresi boyunca verilen ilaçlar ile kolaylıkla bu ağrılar giderilir. Ağrı birkaç gün içerisinde giderek azalarak bir hafta sonunda ortadan kalkar.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta hafifçe öne eğilerek yürümeleri karında hissedilen gerginliği azaltarak yara iyileşme sürecine de faydası olacaktır.

Hastaların ameliyat sonrası yaklaşık 4-6 hafta süre ile karın korsesi kullanmaları önemlidir.
Tüm ameliyatlar  gibi abdominoplasti sonrasında da, ameliyat bölgesinde şişlik(ödem), hissizlik ve morarma oluşabilir. Morluklar 7-10 günde tamamen geçerken, derideki hissizliğin geçmesi birkaç ay sürer.  Şişliklerin kaybolup, hatların tamamen ortaya çıkması 1-3 ay kadar zaman almaktadır

Karın germe ameliyatı göbek çevresindeki çatlaklar için direkt bir tedavi değildir; ancak göbekten paralel yapılan kesi ile göbek altı cilt dokusu çıkartıldığından çatlakların yaygınlığına bağlı olarak büyük oranda bu sorun da çözülmüş olur.

Ameliyattan 4 saat sonra hasta hafif yiyecekler yedikten sonra hemşire refakatinde odada yorulmayacak şekilde yürümesine izin verilir. 7-10 gün sonra ise hastaların çoğu rahatlıkla işine gidebilecek duruma gelir.

Spor, ameliyattan en az 1-2 ay sonra yapılmaya başlanmalıdır.

Ameliyattan sonra hamile kalınması yasak değildir ancak yeniden aynı bölgelerde benzer problemlerin oluşma ihtimali vardır. Ayrıca hastalar ameliyatlarını doğumdan en az 6 ay sonraya planlamalıdırlar.

Riskli hastalar dışında bu komplikasyonlar çok nadir görülür.

Seroma, Kanama, Enfeksiyon,Yara izi,skar,keloid, Dikiş izi boyunca hissizlik, Yara ayrılması, Doku nekrozu, Emboli

Abdominoplasti kasık bölgesinde karnın alt kısmında yapılan enine bir cilt kesisi(bikini altında kalacak şekilde) kullanılarak yapılır. Böylece sarkmış cilt ve ciltaltı yağ dokusu fazlalıkları çıkartılır. Ayrıca gevşemiş karın duvarı kasları birbirine dikilerek, karın duvarı gevşekliği giderilir.

Karın germe ameliyatı göbek çevresindeki çatlaklar için direkt bir tedavi değildir; ancak göbekten paralel yapılan kesi ile göbek altı cilt dokusu çıkartıldığından çatlakların yaygınlığına bağlı olarak büyük oranda bu sorun da çözülmüş olur.