Burun Estetiği Hakkında

Sık Sorulan Sorular

Özellikle FDA onaylı 3D sistemi ile burun şekli %100 olarak milimetrik hesaplanabilmektedir. Böylece hasta ameliyat sonrası dönemdeki burun şeklinin nasıl olacağını görebilmektedir.

Eğer estetik amaçlı burun ameliyatı yapılacaksa 16 yaşından itibaren yapılabilir. Ancak temel şikayet burundan nefes almakta güçlük ve ciddi burun eğriliği varsa, 12 yaşından sonra bile bu ameliyatlar yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi almasına bir engel olmayan, sağlık durumunda bir değişim, olumsuzluk yaşamayan herkese yapılabilir. Hastanın ameliyat için kesin olarak uygun olduğu muayene sırasında tespit edilir.

Genelde açık estetik burun ameliyatı 1,5-3 saat arasında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında eğer gerekli görülürse burun içi tampon ve burun alçısı yapılmaktadır. Hastaların bazılarında gözaltı şişlik ve morluk olabilmektedir. Bunu en aza indirmek için buz uygulaması en az 24 saat yapılmalıdır.

Lokal anestezi ( sedasyon desteğiyle uyku hali oluşturarak) veya genel anestezi altında hastane şartlarında yapılabilmektedir. Ancak hasta, ameliyat konfor ve güvenliği açısından Plastik Cerrahlar genelde genel anestezi altında ameliyat yapmaktadırlar. Ameliyat sonrasında, buz tatbiki yapmak şartı ile aynı gece, hasta evine gitmekte serbesttir.

Hafif bir basınç hissi, burunda nefes almada zorluk, burun akıntısı ve hafif alerjik durumların( hapşırma, kaşıntı )olması normalde olabilecek şikayetlerdir. İlk saatlerde hissedilen ağrı hissi ağrı kesicilerle tamamen yok edilebilmektedir. Burundan 1-3 gün kadar devam eden hafif sızıntı şeklinde kanama konka veya burun kemiğine müdahale nedeniyle oluşabilir. Takip eden günlerde bu şikayetlerde geçecektir.
Enfeksiyon çok nadir görülen bir durumdur. Çünkü yüz bölgesi çok iyi kanlanan bir bölgedir.
Ameliyat sonrası gün efor sarf etmemek şartıyla evde basit işler yapılabilmektedir. Eğer burun bandı ve alçısı yapılmamışsa bunları ıslatmamak kaydıyla banyo yapılabilir. Yoğun spor, sauna, hamam gibi aşırı sıcaktan en az 3 hafta kaçınmak gerekir.
Ameliyattan 6-7 gün sonra burun alçısını alıp,  bir hafta süreyle kalacak yumuşak bantlar uygulanabilmektedir.
Eğer silikon tampon uygulaması yapılmışsa alçı ile aynı gün alınabilir.

Ameliyat sonrası dönemde şişlikler her hafta aşama aşama geçmeye başlar. Özellikle 1.-3.-6 aylarda belirgin olarak azalacak olup 1.yılda normale dönebilecektir.

Sizin İçin En Doğru Kararı Birlikte Verelim

ONLINE RANDEVU

Her Adımda Özel Destek!

Halaskargazi Caddesi No:10

İstanbul, Türkiye

info@batuhanbatu.com

Bize mail atın

+90 532 260 51 68