İnsan psikolojisine en çok dokunan operasyon: Burun estetiği

Türkiye’de burun ameliyatları tüm estetik ameliyatlar içinde birinci sırada.

Bu haliyle burun estetiği ameliyatı en çok tercih edilen estetik cerrahi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son 10 yılda da bir talep patlaması söz konusu. Bu durumun nedenleri arasında medya ve sosyal medyanın insan hayatındaki yerinin artması sonucunda dış görünümün daha çok önem kazanması ve alınan sonuçların her geçen gün daha iyi olması yer alıyor. Sonuçlardaki başarı oranının artmış olması da, estetik operasyon düşünen kişiler için teşvik edici rol oynuyor.

Burun estetiği insanların psikolojilerine en dokunan operasyon. İnsanların kendilerini ifade etmeleri yolunda burunları büyük bir engel olarak durabiliyor. Genelde burnundan memnun olmayan insanlar toplumda bir adım geride olmayı seçebiliyor. Bu durum daha ergenlikten itibaren başlayabiliyor. Burun yapısını beğenmediği için fotoğraf çektirmeme, bir cafe ya da sosyal bir mekanda burnunun görüneceği açıya göre yer seçme, yeterince sosyalleşememe ve hatta okula bile gitmek istememe gibi sorunlar gelişebiliyor. Bu yüzden ameliyat öncesinde özellikle gençlerle nasıl bir burun yapısı istediği veya istemediği konusunda en az 2- 3 kez görüşmek gerekiyor.

Estetik burun ameliyatı için bizlere gelen hastalar artık çok daha bilinçli ancak, kendi yüz yapılarını ve nasıl bir burun istediklerini kendi fotoğrafları üzerinde bilgisayarda ortamında bakarak karar vermek, sonrasında yaşanacak pisikolojik sorunların önünde geçiyor.

Yorumunuzu Bırakın

13 + 15 =