PRP Uygulamaları

PRP Uygulamaları

PRP’de, kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombositlerin onarım ve iyileştirme sürecine katkısından yararlanılır. PRP uygulaması hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombosit verme amacı taşır. Böylelikle hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak için gereken “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran trombositler dokularda bir hasar oluşursa bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatırlar.

Nasıl uygulanır?

Kişiden kan alınır. Özel bir santrifüj ve filtreleme işlemiyle kanın, trombosit açısından zengin kısmı ayrıştırılır. Bu kısım tedavi edilmek istenen bölgeye enjekte edilir. Böylece enjeksiyon bölgesinde yoğun miktarda büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Bunlar da yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlarlar. PRP uygulamasında ayrıştırma yapıldıktan sonra hiç beklemeden hızlıca kullanılmalıdır.

PRP hastanın durumuna göre birkaç şekilde yapılır.  Steril edilen bölgeye enjekte edilerek uygulanabilir ya da dermapenle kanallar açıp kanalların üzerine maskeleme şeklinde bırakılabilir.
Genellikle birer ay arayla 3 seans şeklinde uygulanır. Daha sonra kişinin cildinin durumuna göre 6 ayda tek seans veya 6 ayda 3 seanslık kürler ile devam edilir. İlk uygulamadan itibaren ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya görülür.

Uygulama alanları
    • Saç
    • Cilt
Sık sorulan sorular

PRP tedavisi 3-4 seans boyunca ve seanslar arasında 2-4 hafta aralık bırakarak yapılır. Uygulama yapıldıktan 3-6 ay sonra tekrarlanabilir.

PRP Tedavisi, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan, kan hastalığı, kanser öyküsü olan, uygulama yapılacak alanda enfeksiyon ve iltihap olan, hamile ve emziren kişilere uygulanmaz.

PRP’nin hazırlanması kan alındıktan sonra yaklaşık 8-15 dk. sürer. PRP’nin cilde uygulanması ise 10-20 dk. arasında zaman almaktadır.

PRP uygulamasının öncesinde lokal anestezi yapılır ve kullanılan bir anestezik krem ile cilt uyuşturulur. PRP minik iğneler kullanılarak uygulandığı için acı fazla hissedilmez.

PRP tedavisinin hemen ardından cilt renginde parlaklık ve canlanma etkisi hemen fark edilebilir. Tedavinin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması ise zaman alacaktır. Bunun en büyük sebebi PRP tedavisinin temelinin cildin kendisini yenileme esasına dayanmasıdır.

PRP uygulamasında yan etki beklenmez. Bunun sebebi uygulamanın kişinin kendi kanıyla yapılmasıdır. Aynı şekilde alerji riski de çok düşüktür.

PRP tedavisinin hemen ardından kişi normal hayatına geri dönebilir. Sosyal yaşamı engelleyebilecek bir görüntü kesinlikle oluşmaz ama işlemin ertesi gününde, uygulama bölgesinde küçük ve geçici morluklar oluşabilir. K vitaminli kremler kullanmak ve işlemden sonra soğuk uygulaması yapmak ve bu etkileri hafifletir. Ayrıca kapatıcı makyaj malzemeleri kullanılarak bu morluklar kolayca kapatılabilir.

PRP tedavisinin cildinize yaptığı olumlu etki 3-6 ayda ortaya çıkar ve 1-1,5 yıl boyunca devam eder.

PRP, lazer, radyofrekans, ışık tedavileri, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemlerle bir arada uygulanmaktadır. Buna ek olarak bu yöntemlerin PRP’nin etkinliğini artırdığı ve iyileşme sürelerini kısalttığı bilinmektedir.

Kişiler PRP işlemi yaptırdıkları gün güneşten korunmalı ve sıcak banyo yapmamalıdırlar.

×