Prp Cilt Tedavileri

PRP Cilt Tedavileri

Kişinin yaşlanması ile beraber cildinde farklı fiziksel değişimler meydana gelir. Bu etkiler cildin travmaya, darbeye maruz kalması gibi olumsuz etkiler yaratır. Bu durumda uygulanan tedavilerde bunları iyileştirmeye yöneliktir. Cilt yaralanması ve cilt gençleştirme için kullanılan tedavi yöntemleri birbirine çok benzer. Ciltteki hafif hasarlarda kullanılan peeling ve lazer uygulamaları ciltteki büyüme faktörlerinin tetiklenmesini sağlar. Kozmetik ürünlerde cildin yeniden yapılanmasını sağlayacak etkiler yapar. Büyüme faktörlerini tetikleyerek cildin iyileşmesine yardımcı olurlar. Cilt hasarının en etkili şekilde giderilmesi, cilt yapısında gizlidir. PRP uygulaması da cildin kendi bünyesinde onarımını sağlar.

Nasıl uygulanır?

Yüz PRP uygulaması dolgu enjeksiyonu şeklinde ya da mezoterapi şeklinde uygulanabilir. Bazı hallerde krem ya da maske şeklinde hazırlanarak cilde tatbik edilebilir.

Sık sorulan sorular

Yüz PRP tedavisi ciltteki hasarlı dokuda onarımın daha hızlı olması için, burada toplanacak trombosit sayısını arttırır. Trombosit kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerdir. Doku onarımında büyüme faktörlerini içerdikleri için, onarımın daha çabuk yapılmasını sağlar.

Yüz PRP yaşın ilerlemesiyle ciltte meydana gelen fiziksel değişimler için, akne ve sivilce izleri için, darbe ve travma kaynaklı cilt yaralanmaları için rahatlıkla kullanılabilir. Ciltteki kırışıklıkların tedavisinde, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesinde PRP tedavisi olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Bu tedavi tek başına kullanıldığı zamanda cilt onarımında başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak lazer, peeling gibi uygulamaların ardından yapıldığı zaman daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Bu tedavi yönteminde hastanın kendi kanı kullanılmaktadır. Çok az alınan kanın özel işlemlere tabi tutulmasının ardından, trombositten zengin olan içerik elde edilir. İşte bu içerik cilt altına enjekte edilerek, tedavi tamamlanır.

Bu tedavinin uygulanabilmesi için kişilerin sağlıklı olması temel gerekliliktir. Kandaki trombosit hücre sayısı normalin altında olan kişiler, kanser hastaları bu tedavinin uygulanamayacağı kişilerdir.

Yüz PRP tedavisi kişinin cilt dokusundaki hasara bağlı olarak, ayrıca yaşına bağlı olarak seanslar halinde uygulanır. Tedavide belli bir seans sayısı olmaz. Cilt dokusu daha ilk seansla birlikte yenilenmeye başlar. Seanslar yapıldıkça etkisi bariz şekilde ortaya çıkar. Yaşla birlikte kırışıklıkların artacağı dikkate alınarak, PRP tedavisi yılda bir yenilenirse yaşlanma etkileri azaltılır.

×